15.12.2012Rozborka auta na dálkové ovládání

Už delší dobu mi doma leží autíčko na dálkové ovládání, které jsem kdysi koupil v Globusu asi za 150kč. Napadlo mne, že by stálo za to ho rozebrat a dostat se tak k vysílači a přijmači, které by se daly použít spolu s MSP430 k ovládání čehokoliv.

Auto má dva motory, které se točí na obě strany. Máme tedy 4 stavy, které je vysílač schopen příjmači předat. Bylo by tedy možné předat 4 "jedničky", ale pouze 2 zárověň. To proto, že není možné aby auto zároveň couvalo a jelo dopředu, nebo zatáčelo vpravo a zároveň vlevo. Je ale možné aby auto zároveň jelo nějakým směrem a zatáčelo na nějakou stranu.

Detail páčky
Otevřený ovladač
Po rozebrání ovládání je vidět malá deska s obvodem vysílače a ovládací páčky, které mají velmi jednoduchou funkci. Pouze spojují kontakt na desce a tím vyšle ovládání signál příjmači.

Po rozebrání auta je vidět deska s obvodem auta a napojení na motor pohonu a motor řízení. Oba motory jsou obyčejné motory, příjmač má 4 výstupy, do každého motoru dva, plus a mínus se na každém páru mění podle příkazu poslaného z vysílače. Pro jednoduchý test stačí udělat jednoduchý obvod viz. níže.
Auto po otevření


Vyjmul jsem vysílač a příjmač a připájel jsem na napájecí dráty konektor. To samé jsem udělal i u baterií, aby bylo jednodušší testování i případné zapojení do nějakého projektu.
Příjmač

Vysílač

Baterie

 
Zde je s použitím jednoduchého obvodu ukázáno jak příjmač funguje. Ukážu to na jednom páru výstupů, například pro pohyb vpřed a vzad. Základně je to tak, že při pohybu páčkou vpřed se na příjmači aktivují dva výstupy. Na jednom je nastavený plus a na druhém mínus (zem). Při pohybu vzad se polarita obrátí. Zapojením dvou diod je možné rozdělit pár výstupů s měnící se polaritou na dva páry výstupů, které jsou střídavě spínané.
V1 a V2 jsou výstupy z příjmače, S1 a S2 jsou výstupové páry, které lze pro zkoušku připojit na LED diody


Zde je krátké video se zapojením popsaným výše, které ukazuje jednoduché zapojení, které lze použít v nějakém projektu.


Zde je ukázka všech užitečných částí, které jsem rozebráním auta získal.
Držáky baterií (9V a 3x AA baterie), mechanické páčky, vypínač, dvě antény, vysílač a příjmač na 27MHz, dvě LED diody, dva motory a jeden s převody a kolama


comments powered by Disqus